Європа в обіймах Африки? Наталія ЛИТВИН - ГУЦУЛЯК Це - наше майбутнє?

ЄВРОКИТАЙСЬКА ПЕРСПЕКТИВА ?

На початку червня культурологічна фундація «Європейський гуманітарний інноваційний інститут» (м.Трір) оприлюднила прогноз змін у народонаселенні і культурній географії Європи на найближчі 150 років. Прогноз базовано на еволютивній комп’ютерній моделі CNMP-Algar, розробленій німецькими програмистами у 1999—2000 роках. Інтернет-анонс інституту повідомляє, що кількість варіантів і факторів впливу, врахованих прогностичною моделлю, не має прецедентів та аналогів.

Згідно прогнозу, найбільші зміни у кількості і складі народонаселення Європи за найближчі півтора століття відбудуться у Франції і в Східній Європі. Вже у 2080 році кількість неєвропейців у Франції складе 55—60%. А ще 10—13% громадян Франції кінця ХХІ століття будуть належати новій етнічній спільноті – афроєвропейській, рівень консолідації і впливу якої дозволить говорити про нову, «кольорову» західно-європейську націю із значним ресурсом життєздатності і порівняно швидкою динамікою народжуваності.

На той час всі традиційні європейські нації будуть мати, за висновками аналітиків, стабільну демографічну від’ємність і, як наслідок, перестаріле населення, неспроможне якісно сприймати виклики часу. Коментатори цього прогнозу говорять про те, що через 50 років Європа породить новий феномен – «народності» виключно міського типу мешкання, із синтетичними (безфольклорними) культурами та мішаними, переважно сленгово-функціональними, говірками. Зародки таких «народностей» (у «пролетарських» передмістях Парижу, Марселя, Відня, Лондону) вже досліджуються етнографами. Вони передбачають, що расові та національні зсуви приведуть до поступового видозмінення європейського психокультурного ландшафту в бік недемократичних, замкнених і кланових афро-азійських культурних і релігійних систем. У 2150 році, за цим прогнозом, кількість мусульман у Західній Європі перевищить число практикуючих християн.

Щось подібне, але з більш «жорсткою» динамікою, очікує також Східну Європу. Прогноз CNMP підтверджує здогадки про катастрофічне збезлюднення слов’янських країн у найближчі 40—70 років і появу на їх території ненаселених «екологічних дір» на кшталт Чорнобильської зони. Не виключено, що одна з цих «дірок» охопить теперішню Донеччину і значний шмат Луганщини.

Росію очікує масове переселення китайців і зкитайщення спочатку Сибіру (через 60—80 років), а потім виникнення на рубежі ХХІІ століття багатомільонного єврокитайського етносу із сильною присутністю реліктової російської культури. Російська мова може значно збагатитись китайською і тюркською лексикою. Великі російські міста стануть етнічними «реакторами», де масова гібридизація виплавить нові динамічні і, не виключено, войвничі суб-етноси з імперською культурною ментальністю.

Україна у найближчі 150 років може відбутись як територія «етнічного транзиту» єврокитайців на Захід. Процес поступового розселення монголоїдної раси Європою призведе до «вимивання» слов’янського населення з території сучасних України і Молдови (а можливо і з території Балкан). На землях України поступово виникнуть три етнокультурні зони: «єврокитайська» на сході, «причорноморська» (багатоетнічна), з гібридизованою культурою, яка описується терміном «постімперський релікт» і «карпатсько-поліська» (переважно слов’янська за генезою) з сильним впливом глобальної англомовної та єврокитайської культур. За рахунок такого «транзиту», населення українських міст (особливо причорноморських) різко зросте між 2040 і 2080 роками. У цей період не виключені етнічні конфлікти за володіння ресурсами і транспортними артеріями. Крим може стати частиною пантюркського етнічного поля.

Різке зменшення тубільного народонаселення чекає у другій половині ХХІ століття Центральну Європу, особливо Польщу і Угорщину. Балкани і Північна Африка стануть джерелами масової міграції до Західної Європи вже у найближчі десятиліття. Завдяки цьому національний спектр Європи стане переважно «середиземноморським». Скандинавам, натомість, загрожує швидке зменшення чисельності і перетворення на реліктові народності.

Критики прогнозу CNMP називають його «надто радикальним сценарієм», але погоджуються, що означені у комп’ютерній моделі тенденції простежуються вже сьогодні і мають перспективу глибшати.

ВІД РЕДАКЦІЇ

Американський публіцист, телекоментатор та багаторазовий кандидат у президенти США Патрік Бюкенен (Patrick Buchanan) видав у 2002 р. книгу "Смерть Заходу", де констатує, що європейські народи повсюдно деградували в результаті засилля іноземців, збільшення середнього віку населення при низькій народжуваності та саморуйнівницькому менталітеті "туди нам і дорога". Статистичні дані про народонаселення, зібрані ООН, показують, що жодна європейська країна - за винятком ісламської Албанії - не володіє даними про народжуваність, котрі б дозволили їм у своїй теперішній формі пережити 2050 рік. На 2050 р. Європа втратить біля 128 млн. з теперішніх 728 млн. жителів. Ці втрати, котрі відповідають сучасній чисельності населення Бельгії, Нідерландів, Норвегії, Швеції, Данії та Німеччини разом взятих. Італія втратить 16 млн. населення, Німеччина - 23 млн., Росія - 33 млн. Не дивлячись на те, що кількість європейців різко скоротиться, зістариться і вимре, вони будуть змушені прийняти сотні мілліонів африканців та мусульман, щоб заповнити порожні робочі місця, виплачувати пенсії, соціальну допомогу та забезпечувати пристарілих. Близько до 2050 р. половина всіх європейців перейде 50-річний вік, з них 10% (60 млн. чловік) стане старше 80 років. І тоді Європі "прийде кінець"...

(За матеріалами преси.)

На головну сторінку!