Юрій АНДРУХОВИЧ
У міжнародному потязі Чернівці - Перемишль
на перегоні між
Франківськом і Львовом,
коломийські заробітчани й заробітчанки
вголос
підраховують
літаки над Америкою.
Одинадцять літаків, цілих
одинадцять!
Я подумки приєднуюся,
подумки загинаючи пальці.
Перші два роз'їбали World Trade Center,
ще два врізались у
будівлю Пентагону.
Маємо чотири.
П'ятий упав у лісах Пенсильванії.
(Чи не під тими соснами,
котрі я востаннє
обіймав у червні?)
Ще один на Чикаго.
Плюс один на Лос-Анджелес.
Маємо сім. Але де інші чотири?
Ще літають? Збиті?
Чи
вибухнули в небі? І як там Лас-Вегас?
І де був Малдер, і що робила Скаллі?
І чому Брюс не закрив
собою
жодної кабіни пілотів,
з одинадцяти - жодної?
І чому ані Мел, ані
Чак, ані інші,
не кажучи вже про Ніккейджа чи Арнольда,
не втрутилися в
аферу, стікаючи кров'ю,
за півсекунди до катастрофи
розбивши капсулу,
повернувши важіль,
дотягнувшись кінчиками пальців до детонатора?..
Найстрашніше - це коли герої безсилі.
Найсумніше, коли
рятівники не рятують.
Боже, врятуй хоч Ти:
і цю дитинну Америку, і всіх
нас, хто в дорозі,
і тих, які вдома, і навіть тих божевільних...
Якщо це тільки входить у Твої наміри.