Олег ГУЦУЛЯК

ПЕРША КОРОЛІВСЬКА ДИНАСТІЯ РУСІ

Київський князь Ізяслав Ярославович був одружений на Гертруді, сестрі польського короля Казимира. Вигнаний братами з Києва, Ізяслав звернувся до Польщі, куди прибув з "достатком великим". Польський король Болеслав, однак, не тільки не надав родичеві допомоги, але й відібрав більшість багатств, маючи намі скористатися ними у війні з чехами, і вигнав з країни Ізяслава, а з його суперниками - Святославом та Всеволодом - уклав античеський союз.

Ізяслав тоді звернувся по допомогу до германського імператора Генріха ІУ і прибув до нього у Майнц. Суперники Ізяслава встигли надіслати у Німеччину золота, срібла і скарбів стільки, що, як зазначив німецький хроніст, ніхто не пам'ятає, щоб колись таке багатство ввозилося у німецьку державу. Цінності ці для Німеччини були дочасу, бо її казна спорожніла... Ізяслав мусів втікати.

Прийняв ізгоя ворог Генріха ІУ папа Григорій УІІ, але надав аудієнцію не йому особисто, а його синові Ярополкові. Ціною обіцянки визнати главенство Риму, а Русь - леном святого Петра, Ярополк отримує буллу, за якою влада в Києві повинна належати Ізяславові та його синові Ярополкові. Через три дні після написання цієї булли папа звернувся з посланням до польського короля Болеслава, в якому картав того за пограбування Ізяслава.

Незабаром Ярополк був вінчаний на королівство Руське папою, про що свідчить і зображення на мініатюрах з Трірського псалтиря. На одній з них зображено апостола Петра з ключами, справа від нього дві фігури - жіноча і чоловіча, в багатих порфірних одежах з коронами на головах. Над чоловічою фігурою руський напис: "Ярополк", а жінка не названа по імені. Біля ніг Петра лежить похилена у мольбі друга жіноча фігура в княжій одежі , з написом : "Мати Ярополка".

На іншій мініатюрі зображений Ісус, який вінчає коронами молоду пару. Так, за чоловічою фігурою стоїть святий Петро, а за жіночою - свята Ірина. Не дивно, адже християнське ім'я Ярополка - Петро, а його дружини - Ірина.

Влітку 1077 р. за допомогою польських військ Ізяслав - Дмитро повернув собі Київ, але в жовтні 1078 р. був убитий в Ніжині (тоді - Нежатина Нива), а владу захопив його брат Всеволод. Руський король Петро - Ярополк став володарювати у Володимир - Волинському та Турові.

ДИНАСТІЯ ЯРОПОЛКА ІЗЯСЛАВИЧА

1)Ярополк - Петро - Гаврило Ізяславич (1075 - 22.11. 1086)

2)Ярослав Ярополчич (1086 - 11.8. 1102)

3)Юрій Ярославович (1102 - ?)

4)Ростислав Юрійович Пінський (?)

5)Михайло Ростиславович Пінський ( - 1247 -)

6)Юрій (Гургій, Гендрус, Арус) Михайлович

7)Вітин Арусович (1283 - 1315)

8)Гедемін Вітинович (1315 - 1329)

9.1)Ольгерд Гедимінович (1329 - 1377)

та

9.2)Іван - Звездивіт Гедимінович Подільський і Чорторийський

10)Олелько Ольгердович Слуцький

На головну сторінку!